"Plaćamo javne servise da truju djecu?"
U školama ih učimo da budu pošteni. Govorimo im da vrijedi biti častan, da se trud isplati, da se obrazovanje i rad cijene. Na časovima se još uvijek priča o moralnim vrijednostima, o pravdi, poštenju i ličnom dostojanstvu. Pišu sastave o uzorima, crtaju budućnost u kojoj će biti ljekari, vatrogasci, inženjeri... A onda se vrate kući, upale televizor – i sve to padne u vodu.
Na javnim servisima, koje svi mi plaćamo, dočeka ih druga realnost. Rijaliti programi. Emisije u kojima se slave nasilje, spletke, psovke, nemoral, kriminal i praznoglavost. U kojima je dovoljno da si vulgaran, sklon incidentima i spreman da se poniziš pred kamerama, pa da preko noći postaneš "zvijezda". I naravno – da zaradiš više nego neko ko radi pošten posao 30 godina.
Kako da objasnimo djetetu zašto učitelj vozi polovni automobil, a neko iz rijalitija vozi džipa od 100 hiljada eura? Kako da ga uvjerimo da se vrijedi truditi, kad mediji plasiraju poruku da se bez morala lakše i brže dolazi do slave i novca?
Javna televizija mora imati misiju. Ona nije privatni biznis koji trči za rejtingom, već društveni alat koji treba da odgaja, obrazuje i informiše.
Zato je krajnje vrijeme da postavimo pitanje: da li ćemo djecu učiti vrijednostima, ili ćemo ih pustiti da ih rijalitiji pregaze? Da li ćemo plaćati televiziju koja nas sramoti, ili tražiti da nam služi kako dolikuje?
Jer ako ne dignemo glas danas, sutra ćemo se pitati gdje su nestali moral, poštenje i znanje – a odgovor ćemo imati pred očima: na televiziji koju smo svi mi plaćali.
Коментари
Постави коментар