"Biti doktor znači znati, ali i osjećati. Dr Milorad Kuzmić je znao — i osjećao — za čitav jedan narod."

 

DR MILORAD KUZMIĆ – ČOVJEK KOJI JE ZASLUŽIO SVAKO PRIZNANJE


Šta reći o čovjeku čiji život, od prvog koraka do posljednjeg radnog dana, ostavlja trag ne samo na bolničkim hodnicima, nego i u srcima ljudi? Šta reći o doktoru koji nikada nije prestao biti – čovjek? O takvima se piše sa poštovanjem, ali i sa dozom emocije, jer iza svakog priznanja stoji nebrojeno sati nesebičnog rada, odricanja i ljubavi prema svom narodu. Takav je dr Milorad Kuzmić – sin Grabovice, stub Kotor Varoša, doktor naroda.


Humanost, profesionalizam, znanje, moral, predanost i dostupnost – sve te riječi, u superlativu, stanu u jednu titulu: DOKTOR. A kada se toj tituli doda epitet “narodni”, tada znamo da ne govorimo samo o zdravstvenom radniku, već o simbolu povjerenja i utočištu u teškim trenucima.


Dr Kuzmić nije bio samo "doktor u bijelom mantilu" – bio je i ratni doktor, vojni, terenski, lider i uzor. Sva ta zvanja, od kojih neka izazivaju knedlu u grlu, krunisana su Zlatnom poveljom opštine Kotor Varoš – simbolom zahvalnosti zajednice koju je njegovao, štitio i kojoj je bespogovorno pripadao.


Razgovor sa doktorom povodom dodjele ovog prestižnog priznanja bio je više od običnog intervjua – bio je putovanje kroz jedno bogato, vrijedno i nadasve humano životno djelo.


"Počeo sam 1979. godine u terenskoj ambulanti u Šipragama. To su bile tri teške, ali ponosne godine. Radili smo svakodnevno, sa dvije medicinske sestre, laborantom i farmaceutom, pokrivajući ogroman teren sve do Travnika, Kneževa i Teslića. Uslovi su bili izuzetno teški – bez puteva, išli smo konjima, često i pješke", prisjeća se dr Kuzmić.


Kasnije prelazi na rad u pedijatriji, a potom i u porodičnu medicinu, gdje je brinuo o preko 2000 pacijenata, uključujući i 1300 djece. Bio je ratni doktor na koridoru prema Brčkom 1992. godine, zbrinjavajući ranjene i oboljele u najtežim okolnostima.


Kao direktor Doma zdravlja "Sveti Pantelejmon", ostavio je neizbrisiv trag – od unapređenja sektorskih ambulanti, nabavke vozila i opreme, do uspješnog finansijskog poslovanja čak i u ratnim uslovima. "Uvijek smo poslovali pozitivno, a pacijenti su imali adekvatnu njegu i zaštitu. Dom zdravlja sam predao u stabilnom i zdravom stanju, u svakom smislu", ističe dr Kuzmić.


Na pitanje ima li "recept" za uspjeh, doktor kaže:

"Profesionalizam, stalno usavršavanje, dobra volja i nesebičnost. Bio sam uvijek dostupan, bez obzira na doba dana ili noći. Pacijent me može nazvati u ponoć – i ako ne mogu fizički pomoći, barem ću dati savjet, a to njima često znači više nego što se misli."


Procjenjuje da je tokom karijere pregledao preko 300.000 pacijenata. "Nema pacijenta u ovoj opštini kojeg nisam bar jednom pregledao. Poznavao sam njihove živote, potrebe, probleme, i zato je komunikacija bila laka – jer su znali da ih slušam i razumijem."


I za kraj, skroman kao što su samo istinski veliki ljudi, doktor kaže da mu je Zlatna povelja čast i priznanje, ali da je ono najveće priznanje – ljubav i poštovanje njegovih pacijenata.


A mi dodajemo:

Hvala Vam, doktore Kuzmiću. Kad se jednog dana budu pisale stranice istorije Kotor Varoša, ime dr Milorada Kuzmića biće zapisano ne tintom, već poštovanjem. Jer ono što je radio nije bila samo medicina – bila je to ljubav pretvorena u djelo.


Коментари

Популарни постови са овог блога

Baćo nesebično dijeli svoju priču i mladima poručuje: „Ne čekajte nesreću da biste shvatili vrijednost života.“

Od dječijih snova do stvarnosti: priča o Stefanu Kuzmiću

Jedan od uzora i primjer drugima u Kotor Varošu

Ime koje se ne skandira, ali se pamti, Esad Bili Beharić – Majstor igre, žrtva vremena

"Mirso Beglerović – čovjek iz sjene koji drži tim na nogama"

Vikend jednog Švajcarca u Kotor Varošu

"Od staza djetinjstva do vrhova Evrope: Miloš Veleušić, inženjer sa dušom trkača"

Rame uz rame s ocem – priča iz austrijskih Alpa

"RP PROMEKS Kotor Varoš – tim koji se ne zaboravlja"