Na današnji dan otišao je u vječnost – Gavrilo Princip, simbol slobode
Gavrilo Princip – Heroj slobode srpskog naroda
Na današnji dan, 28. aprila 1918. godine, u tamnici tvrđave Terezijenštat, u mukama i bolesti, skončao je Gavrilo Princip – mladić čije je ime vječno urezano u istoriju kao simbol borbe za slobodu srpskog naroda i svih južnoslovenskih naroda pod tuđinskom čizmom.
Rođen 25. jula 1894. godine u selu Obljaj kod Grahova, u siromašnoj, ali ponosnoj porodici, Gavrilo je od malih nogu upijao priče o stradanju, nepravdi i velikoj žrtvi svoga naroda. Bio je tih, ozbiljan i izuzetno inteligentan dječak. Školovao se u Sarajevu, a zatim i u Beogradu, gdje se priključio nacionalnim krugovima koji su sanjali o oslobođenju i ujedinjenju Južnih Slovena.
Principova ljubav prema slobodi nije bila plod mržnje, već nade i prkosa. On nije bio terorista, kako ga neprijatelji predstavljaju, već borac protiv nepravde, protiv okupatora koji je pokušavao da zbriše identitet naroda kojem je pripadao. Njegov čin na Vidovdan 1914. godine, kada je usmrtio austrougarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, bio je odgovor na višedecenijsko tlačenje i poniženje.
"Ja sam Jugoslaven i težim ujedinjenju svih Jugoslovena, a pod Jugoslavenima smatram i Srbe, i Hrvate, i Slovence. Ne žalim što sam to učinio."
Bio je svjestan da neće dočekati slobodu za koju se borio. U zatvoru je mučen, gladovao, izgubio zdravlje, izgubio ruku, ali nikada nije izgubio vjeru. Umro je sa samo 23 godine, ali iza sebe je ostavio poruku koja nadilazi vrijeme: sloboda nema cijenu.
Principov ideal bio je slobodna, ujedinjena zemlja.
Iako se često o njegovom činu govori kao o povodu Prvog svjetskog rata, važno je istaći istinu: rat su tražile velike sile koje su odavno pripremale podjele i sukobe. Gavrilo je bio samo iskrica koja je zapalila vatru koju su drugi godinama potpirivali. Njegova ruka nije nosila težinu svjetskog rata, već težinu vekovne čežnje za slobodom.
Danas, Gavrilo Princip je za nas Srbe simbol odlučnosti, borbe i žrtve za ono najvrednije što narod može imati – slobodu.
Da ga se nikad ne odreknemo! Da ga pamtimo i učimo buduće generacije da sloboda nije dar, već zavjet.
Коментари
Постави коментар